Ne visi moto šalmai yra vienodi: kodėl kai kurie gali jus pražudyti, o kiti – išgelbėti gyvybę?
Moto sportas ir motociklininkų kasdienybė – tai ne tik jaudulys ir laisvės jausmas, bet ir rimtos rizikos dalis. Nors važiuojant motociklu greitis ir manevringumas suteikia adrenalino, tikras iššūkis ir pavojus slypi galimybėje patekti į nelaimingą atsitikimą.
Viena iš svarbiausių priemonių, kuri geba apsaugoti motociklininkus nuo rimtų sužalojimų, yra šalmas. Tačiau, ar visi moto šalmai tikrai atlieka savo funkciją ir garantuoja jūsų saugumą? Kai kurie šalmų modeliai gali tapti tik stiliaus detale, tačiau kiti – tikru gyvybės gelbėtoju.
Moto šalmų pasirinkimas yra ne tik asmeninis stiliaus klausimas, tai yra klausimas susijęs su jūsų gyvybe ir saugumu. Pasak įvairių ekspertų ir motociklininkų – netinkamai pasirinktas šalmų tipas gali ne tik neapsaugoti jūsų galvos, bet netgi sukelti rimtų sužalojimų ar net mirtį avarijos metu. Apskritai kokybiška moto apranga – gelbėja gyvybes. Investuokite į ją.
Pigūs ir prastos kokybės šalmų modeliai
Dažnai pigūs šalmų modeliai būna pagaminti iš prastesnės kokybės medžiagų, kurios ne visada atitinka saugumo standartus. Tokie šalmai dažniausiai neturi pakankamai apsaugos nuo smūgių ar tinkamo sugerimo sluoksnio, kuris sumažintų galvos sužalojimus. Pavyzdžiui, kai kurie pigūs šalmų gaminiai gali būti pagaminti iš silpnesnių plastikų ar kompozicinių medžiagų, kurios nėra pakankamai atsparios smūgiams.
Prastas šalmo dydis ir prasta priežiūra taip pat gali prisidėti prie nesaugumo. Pavyzdžiui, jei šalmą nusipirkote ne pagal savo galvos formą ar dydį – jis gali netinkamai apgaubti galvą, o tai sumažins jo efektyvumą nelaimingo atsitikimo metu.
Šalmai be Europos saugos sertifikatų
Pasaulyje egzistuoja keletas standartų, kuriuos turi atitikti šalmų gamintojai, tačiau ne visi šalmai juos turi. Europos Sąjungoje viena iš svarbiausių saugumo sertifikavimo sistemų yra ECE 22.05 (Economic Commission for Europe), kuri nustato reikalavimus šalmų apsaugos lygiui, dydžiui ir patvarumui. Jei šalmas neturi šio sertifikato – jis gali neatitikti tam tikrų saugos reikalavimų, todėl avarijos metu gali kelti didelę riziką.
Ne visi šalmai – saugo?
Kai kurie motociklininkai pasirenka šalmus, kurie, nors ir atrodo stilingai, neturi pakankamos apsaugos. Tai ypač pasakytina apie kai kuriuos retro ir „open face“ (atviri) šalmo modelius. Nors jie gali atrodyti patraukliai ir suteikti daugiau laisvės jausmo, visgi, jie neužtikrina pakankamos apsaugos visai galvai. Avarijos metu tokie šalmai gali nesuteikti reikiamo apsauginio efekto, nes užtikrina tik ribotą smūgio sugėrimą ir nesuteikia visiško veido apsaugos.
Kokie šalmų modeliai gali išgelbėti gyvybę?
Laimei, šiandien rinkoje yra daugybė šalmų, kurie ne tik atitinka visus saugos standartus, bet ir užtikrina puikią apsaugą nuo galvos traumų. Kiekvienas motociklininkas turėtų pasitikrinti – ar jo pasirinktas šalmas atitinka aukščiausius saugumo reikalavimus.
- Šalmai su pilna veido apsauga (full-face)
Pilno veido šalmų dizainas apgaubia visą galvą ir veidą, todėl jie užtikrina maksimalų saugumą. Tokio tipo šalmai turi geriausias smūgio sugeriančias technologijas, kurios užtikrina galvos ir kaklo apsaugą avarijos metu. Daugelyje šių šalmų naudojamos aukštos kokybės medžiagos, pavyzdžiui, kompozitiniai pluoštai ir polikarbonatas, kurie gali išlaikyti stiprius smūgius ir apsaugoti nuo rimtų sužalojimų.
- Aukštos kokybės medžiagos ir technologijos
Motociklininkų saugumui taip pat svarbu tai, kokios medžiagos buvo naudojamos šalmų gamyboje. Šiuolaikiniai šalmų gamintojai naudoja aukštųjų technologijų medžiagas, kurios turi aukštas smūgio sugėrimo savybes, pavyzdžiui, EPS (Expanded Polystyrene) – putų sluoksnius, kurie padeda paskirstyti smūgį ir sumažina traumų riziką.
- Apsaugos technologijos
Daugelis aukštos kokybės šalmų modelių dabar taip pat turi daug papildomų apsaugos funkcijų. Pavyzdžiui, tokių kaip specialios saugos juostos, integruoti ventiliacijos kanalai ir išplėstos priekinės dalies apsaugos, kurios padeda apsaugoti ne tik galvą, bet ir kaklą bei smakrą. Kai kurie šalmų modeliai taip pat turi integruotą vidaus pamušalą, kuris ne tik pagerina komfortą, bet ir prisideda prie papildomo smūgio sugėrimo.